Sztuczna inteligencja zaczyna mocno panoszyć się w naszym otoczeniu. AI generuje już treści przy pomocy specjalnego narzędzia znanego jako Chat GPT. Co więcej, może też tworzyć zaawansowane materiały wideo, przygotowywać rysopisy i charakterystykę postaci oraz robić zdjęcia, które… nie istnieją! Przykładem tego, że takie graficzne arcydzieła mogą być docenione w szerokim gronie odbiorców, jest zdjęcie stworzone przez AI nagrodzone na Sony World Photography Awards 2023. Co warto o nim wiedzieć?
Na ilustracje wygenerowane przez sztuczną inteligencję łapie się coraz więcej osób, gdyż niezwykle ciężko jest odróżnić je od standardowych fotografii. Wynika to z wielu zmiennych i możliwości obliczeniowych AI, która stara się jak najlepiej odwzorować rzeczywistość.
Zdjęcie stworzone przez AI – jak to w ogóle możliwe?
Sztuczna inteligencja może stworzyć wyjątkowy obraz wyłącznie na bazie naszego zapotrzebowania i wizji. Jak to się dzieje? W specjalne oprogramowanie powinniśmy wpisać możliwie najbardziej precyzyjny rysopis określonej przez nas charakterystyki przestrzeni, którą AI ma wygenerować. Polecenie takie jak „przygotuj portret konia na tle zachodu słońca na wiosennej polanie, uwzględniając w otoczeniu góry i pobliską rzekę” pomoże sztucznej inteligencji wygenerować pożądany obraz, a jednocześnie pozostawi jej pole do własnej interpretacji i kreowania rzeczywistości zgodnie z jej wizją.
Jak AI tworzy swoje wizualizacje? W kilka chwil skanuje miliony ilustracji i obrazów dostępnych w sieci i wybiera najlepsze dla siebie wersje, łącząc je w całość. Algorytm określa bieżące trendy i najpopularniejsze wersje, dzięki czemu fotografie przypominają do złudzenia stan faktyczny, realny, złudny dla ludzkiego oka. Dzięki temu wygenerowany przez nas obraz konia będzie wyglądał tak, jakby rzeczywiście gdzieś na świecie doszło do przedstawionej przez AI sytuacji.
Co warto wiedzieć o fotografii nagrodzonej na Sony World Photography Awards 2023?
Nagrodzona przez międzynarodową agencję fotograficzną praca jest wizją autorstwa niemieckiego fotografa i artysty Borisa Eldagsena. Fotografia zwyciężyła w kategorii Creative w tegorocznej sekcji Open. Przedstawia stylizowaną na stary obraz sylwetkę dwóch kobiet, które przytulają się ze sobą. Ilustracja wygląda na realną, posiada charakterystyczne, wskazujące na stary typ zarysowania i załamania. Całość ma czarno-zielonkawe barwy i wyraźne prześwietlenie.
Zobacz: Zdjęcie AI nagrodzone na Sony World Photography Awards 2023
Jak opisuje twórca, jego wizja musiała najpierw pojawić się w głowie i to on jest faktycznym autorem zdjęcia. Aplikację AI potraktował wyłącznie jako świetne narzędzie fotograficzne. Eldagsen od wielu lat wykorzystuje nowe media do modyfikowania tworzonych przez siebie prac, ale pierwszy raz zrobił to na tak szeroką skalę. Ogromny sukces twórcy i AI wskazuje jednak na to, że prac powstałych na bazie sztucznej inteligencji będzie w niedługim czasie o wiele więcej.